1997-2006 Alfa Romeo 156

3Alfa Romeo 156 została przedstawiona w 1997 roku i wygrała tytuł samochodu roku. Jest on następcą modelu 155. Nadwozie było trójbryłowe zaprojektowane przez Waltera da Silve, najciekawszą zagwostką były klamki tylnych drzwi ukryte przy słupkach C, dzięki temu wzmocnione było wrażenie optyczne, że 156 to dwudrzwiowy sedan. Współczynnik Cx wynosił 0,31.

Wnętrze raczej było zbudowane w kierunku sportu, niż luksusu. Konsola środkowa zwrócona była ku kierowcy, w niej znajdowały się 3 głeboko osadzone cyferblaty (stanu paliwa, zegarka, temperatury cieczy chłodzącej), prędkościomierz i obrotomierz znajdowały się przed kierowcą osadzone w głebokich okularach, jak ja to nazywam- wiadrach, bądź lornetkach. Wskazówki spoczywały na godzinie szóstej. Pasażer nie powie nam z jaką prędkością jedziemy bo on tego nie widzi.

1Silniki oferowane w tym modelu to- benzynowe- 1598ccm o mocy 121KM, 1797 ccm o mocy 144KM i 1970ccm o mocy 155KM- są to silniki 4 cylindrowe, z dwiema świecami zapłonowymi na cylinder, rozrządem DOHC napędzanym paskiem zębatym i 16 zaworowe głowice. Do tego zmienne fazy rozrządu, całość- blok, głowica wykonane są z aluminium. Dla koneserów- silnik V6 o mocy 190KM i 24 zaworową głowicą, DOHC, aluminiowy, rozrząd napędzany paskiem zębatym. Silniki diesla to 1910 ccm o mocy 106KM w pierwszych seriach- turbodoładowana jednostka, 4 cylindrowa rzędowa, 8 zaworowa głowica. Oraz 2387ccm-diesel z pięcioma cylindrami, turbodoładowany o mocy 137KM. Obie jednostki z systemem commonrail(Alfa Romeo 156 1.9JTD to pierwszy pojazd z tym zastosowaniem w silnikach wysokoprężnych). Silniki dostępne były z 5cio biegowymi skrzyniami ręcznymi, albo 6cio biegową skrzynią przy silniku V6. Do wyoru była również czterobiegowa skrzynia automatyczna.

5Zawieszenie z przodu to wielowahacze, a z tyłu rozwinięte zawieszenie z Alfy Romeo 164 z kolumnami MacPherson. W elementach zawieszenia zastosowano więcej częsci aluminiowych, aby zredukować nieco masę własną. Redukcja masy była zastosowana też w innych strefach pojazdu- np. w przednich fotelach zastosowano obramowanie z magnezu, w ten sposób zaoszczędzono po 4 kg na jednym fotelu.

Alfa Romeo 156 była prekursorem też w innej dziedzinie- to pierwszy pojazd produkowany seryjnie z sekwencyjną skrzynią biegów. Nazywała się Selespeed i dostępna była tylko z silnikiem 2.0 TS. System obsługiwał standardową 5cio biegową skrzynię biegów z elektro hydraulicznym sprzęgłem. Obsługiwało się ją przyciskami na kierownicy. Prędkość zmiany przełożenia zależała od jazdy, kiedy wskazówka obrotomierza przekraczała 5000 obrotów/minutę zmiana następowała w 0,4sekundy, jednak poniżej 5000 obrotów zmiana odbywała się opieszale- w 1,5 sekundy. Opcja miasto- to w pełni automatyczna przekładnia. Jednak ta skrzynia nie miała wielu zwolenników- głównie przez wygórowaną cenę, drugą sprawą jest to, że w mniemaniu większej ilości użytkowników- Alfa Romeo bez tradycyjnej ręcznej skrzyni to przerost formy nad treścią.

Marzec 2000 to premiera modelu kombi, który nazwany został Sportwagon. Mechanicznie nie było róznic w porównaniu z modelem sedan. W roku 2001 zaprezentowana została perełka- model GTA. Silnik V6 o pojemności 43.2 litra rozwijał moc 250KM sprzężony z sześciobiegową ręczna skrzynią, bądź Selespeed. Oprócz drobnych wzmocnien zawieszenia i hamulców wprowadzono pewne zmiany stylistyczne(tylny i przedni zderzak, progi, czarne wypełnienia reflektorów wokoł soczewek). Alfa Romeo 156 GTA występowała w odmianie sedan i Sportwagon.

W 2002 roku doszło do liftingu wnętrza całej linii modeli. Unowocześniono nieco kokpit, głównie konsolę środkową. Silnik 2.0 został poddany modyfikacjom- zabrano po jednej świecy z każdego cylindra i w zastępstwie wprowadzono wtrysk bezpośredni- przez ten zabieg silnik 2.0 rozwijał moc 165KM. Moc silnika 2.4 JTD została zwięszkona do 150KM, do tego do wyposażenia dodano kutyny powietrzne i dwustrefową automatyczną klimatyzację. W 2003 roku Alfa przeszła facelifting- zmieniono kształt świateł, scudetto (grill-trójkąt Alfa Romeo), nieco zmodyfikowano pas tylny.

W połowie roku 2004 wprowadzono model Crosswagon i Sportwagon Q4. Crosswagon to nadwozie kombi z nieco podwyższonym zawieszeniem i silnikami diesla pod maską- 1,9 M-Jet 8V i 16V. Wersja Sportwagon Q4 bazowała na standardowej wersji. Oba te auta cechował napęd na 4 koła typu Torsen C.

Dane ogólne
Lata produkcji: 1997-2006
Fabryka: Pomigliano d’Arco, Włochy i Rayong, Tajlandia
Projektant: Italdesign Giugiaro i Alfa Centro Stile
Poprzedniczka: Alfa Romeo 155
Następczyni: Alfa Romeo 159
Spokrewnione: FIAT Marea, Lancia Lybra
Konkurencja: BMW seria 3, Audi A4

Opracowanie: fiergloo

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *