Genewa 2005 – reporterzy wyczekują na następce modelu 156, która produkowana jest od roku 1997.
Po odsłonięciu auta jedni byli urzeknięci piękną linią sedana z przodem bazującym na concepcie Brery, fani marki, starzy wyjadacze mieli trochę nie smak. Wszak Alfa nigdy nie robiła czegoś takiego, aby dwa różne modele wyglądały nie mal tak samo.
Stylistyką auta zajmował się Giorgetto Giugiaro wspólnie z Alfa Centro Stile. Jest to następca modelu 156 i w porównaniu z poprzednikiem tylna klamka może nie jest schowana w słupku C, ale jest pozytyw, że bynajmniej sedan nie pozoruje coupe, a Alfa Romeo nie jest autem dla pozorów, to jest wóz dla koneserów. Szóstka okrągłych reflektorów to rozwiązanie dość niespotykane w samochodach. Razem umieszczone po jednej stronie po 3 schodzą ku dołowi naznaczając Scudetto na szcycie którego mamy znaczek z krzyżem Lombardii i zielonym zaskrońcem połykającym Saracena.
Halogeny przeciwmigielne po jednym na stronę są nawiązaniem do modelu poprzedniego. Linia boczna jest zgrabnie poprowadzona, a zagięcie w karoserii nad klamkami jakby naturalnie wychodziło z przedniego nadkola i kończyło się na pierwszym zagięciu tylnej lampy. Tył jest lekko zrestylingowany, tylne reflektory są zmienione- mamy 3 soczewki przysłonięte kloszem. Tył i przód pod tym względem są podobne. Na zderzaku mamy czerwone blendy, małe, jednak w nocy wygląda to bardzo efektownie, od razu zwraca na siebie uwagę, mimo że cały samochód może być czarny. W wersji 3.2 mamy 2 rury wydechowe wychodzące z tyłu przy małym dyfuzorze. Alfa 159 po za tym jest nieco większa niż jej poprzednik. Wnętrze jest znacznie obszerniejsze, konsola środkowa jest zwrócona ku kierowcy. W dzisiejszych czasach konstruktorzy aut zapominają, że najważniejszy jest kierowca. W 159 jest inaczej, bo od tego jest Alfa Romeo, aby było inaczej. Trzy zegary w konsoli centralnej to motyw znany z poprzednika. Tutaj mamy wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej, paliwomierz i w wersjach z dieslem- wskaźnik turbodoładowania, a benzynówkach- temp. oleju. Wewnątrz użyto materiałów wysokiej jakości – aluminium i skóra. Chociaż o ich staranności montażu słyszałem różne skrajne opinie.
Teraz strona techniczna. Alfa Romeo 159 jest oferowana z silnikami benzynowymi na wtrysku bezpośrednim oznaczonych skrótem JTS. Wszystkie wyposażone są w wariatory zmiennych faz rozrządu na zaworach dolotowych i wydechowych. Dostępne są 1.9 16V o mocy 160KM, 2.2 16V 185KM oraz 3.2 V6 24V o mocy 260KM. Są również wersje z silnikami Diesla. Dwie wersje 1.9 JTDM jedna ma 16 zaworów i 150KM, druga 8 i 120KM. Najmocniejszy jest 5 cylindrowy 2.4JTDM o mocy 200KM i 400Nm momentu obrotowego. Wszystkie silniki spełniają normy Euro 4, więc do centrum Berlina czy też innych Niemieckich miast można śmiało jechać. Skrzynie biegów, wszystkie, mają 6 przełożeń. Dostępna jest skrzynia ręczna oraz Selespeed zgrany z automatyczną skrzynią Q-Tronic. Można nią sterować albo sekwencyjnie albo w pełni automatycznie.
W zawieszeniu zastosowano system wielowahaczowy z przodu i niezależne zawieszenie z tyłu, co w praktyce daje przyczepność w zakrętach i na prostych odcinkach, łukach autostradowych przy wysokich prędkościach. Ale pamiętajcie, że w skrajnej sytuacji fizyka i tak jest nieubłagalna, mimo że 159 posiada ABS, ASR, HBS, EBD, MSR i VDC.
W topowej wersji 159 jest użyty silnik 3.2 V6 24V o mocy 260KM. Do napędu użyty jest system Torsen C- czyli napęd na 2 osie z trzema dyferencjałami w tym centralnym samoblokującym się w razie potrzeby. Napęd jest stały z rozkładem (przód/tył) 43/57 co w razie ostrej jazdy i ciasnego zakrętu w razie czego powoduje nadsterowność. System ten został przełożony żywcem z Alfy Crosswagon.
Wyposażenie samochodu obejmuje tempomat, czujniki deszczu i zmroku, czujniki parkowania z przodu i z tyłu, nawigacje satelitarną, wbudowany telefon komórkowy, automatyczną klimatyzację z dwiema, bądź trzema strefami, radio z funkcjami CD, MP3 z 10 płytową zmieniarką, system BOSE? Hi-Fi, siedzenia z elektryczną regulacją, składana tylna kanapa, cała masa gadżetów i elektroniczne uruchamianie silnika-tj przycisk startera na konsoli centralnej. Nie wiem co jest opcją, a co standardem, ale jak znam Alfę Romeo to 3/4 powyższej listy to zapewne standard.
Powstała też wersja kombi nazwana Sportwagon. Całkiem niedawno powstała wersja TI. Wersja ta zbudowana jest na bazie wersji Distinctive, co po ludzku mówiać znaczy- full wypas. Model posiada bardziej sportową sylwetkę, poprzez obniżone zawieszenie, 19-sto calowe felgi aluminiowe, spoilery boczne, czerwoną obudowę hamulców przednich i tylnych, znaczek TI wyróżniający wersję z boku i z tyłu. TI posiada również wewnętrzne elementy różniące ją od wersji Distinctive. Są to m. in.: skórzane koło kierownicy i gałka skrzyni biegów obszyte czerwoną nicią, ciemniejsze aluminiowe wnętrze kokpitu, aluminiowe nakładki na pedały, aluminiową listwę progową z emblematem TI. Oferta obejmuje zarówno Sedana jak i Sportwagon, z silnikami benzynowymi jak i diesel, zarówno z manualną skrzynią biegów, jak i automatyczną Selespeed.
Jako, że 159 jest cały czas wytwarzana – informacje są aktualne do dnia 13.04.2008
Dane ogólne
Lata produkcji: 2005-nadal
Fabryka: Pomigliano d’Arco, Włochy
Projektant: Giorgetto Giugiaro
Poprzedniczka: Alfa Romeo 156
Następczyni: ????
Spokrewnione: Alfa Romeo Brera, Opel Insignia
Konkurencja: Audi A4, BMW Serii 3, Mecedes C-Klasa
Opracowanie: fiergloo