2000-2010 Alfa Romeo 147

5Alfa Romeo 147 miała zastąpić przestarzałe modele 145 i 146. Po raz pierwszy zaprezentowano ją na targach w Genewie w 2000 roku. Premiera natomiast odbyła się w październiku tego samego roku podczas Turin Motorshow. Samochód przez większość dziennikarzy został okrzyknięty najładniejszym autem w swojej klasie. Komplementowano również prowadzenie, chociaż złośliwi twierdzili, że zbyt lekkie wspomaganie może przysporzyć niektórym kierowcom kłopotów. Pozostała krytyka dotyczyła nieporęcznej gałki lewarka zmiany biegów, kiepsko trzymających foteli i zbyt małej przestrzeni w kabinie, względem samochodów konkurentów. Alfa 147 zwyciężyła w konkursie European Car of the Year 2001.

3Niektórymi detalami 147 nawiązuje do Alfy 6C 2500 Villa d’Este z 1949 roku. Charakterystyczny trójkąt na przednim zderzaku, początkowo wśród niektórych wzbudził kontrowersje, twierdzono, że scudetto w stylu lat 50 tych nie pasuje do nowoczesnego stylistycznie nadwozia. Jak się później okazało, to rozwiązanie spodobało się nabywcom i idea grilla w kształcie trójkąta została zaadaptowana do innych modeli. 147 opierała się na zmodyfikowanej płycie podłogowej Alfy 156. Dodatkowo z większej siostry 147-ka odziedziczyła układ zawieszenia: podwójne wahacze z przodu i kolumny McPhersona z tyłu.

Wnętrze modelu przypominało 156-tkę, przed kierownicą głęboko osadzono zegary, tak by były widoczne tylko dla kierowcy. W pierwszej tubie znajduje się prędkościomierz, w drugiej umieszczono wskaźniki poziomu paliwa oraz 2temperatury cieczy chłodzącej, a w prawej tubie osadzono obrotomierz. Pod środkowymi wskaźnikami umieszczono także elektroniczny wyświetlacz, który przekazuje dane z komputera pokładowego oraz pokazuje czas, datę i temperaturę na zewnątrz.
Na dolnej części konsoli środkowej znajdują się przełączniki sterowania automatyczną klimatyzacją z możliwością osobnego ustawienia temperatury dla kierowcy i pasażera. W górnej części zostało wygospodarowane miejsce na odtwarzacz CD, uchwyt na napoje i schowek na karty.
Standardowo montowany sprzęt muzyczny był zadowalającej jakości, jednak dla prawdziwych melomanów Alfa w swej ofercie przygotowała system przygotowany przez amerykańską firmę Bose. Inne ciekawe gadżety, dostępne za dopłatą to: system nawigacji satelitarnej, system sterowania głosem oraz zintegrowany telefon komórkowy.

Sprzedaż ruszyła pod koniec 2000 roku, początkowo do sprzedaży trafiła wersja 3-drzwiowa, a wiosną w 2001 roku 7dołączyła wersja 5-drzwiowa.

W pierwszych fazach produkcji dostępne były 3 jednostki benzynowe. Dwie o pojemności 1.6 Twin Spark (105 KM lub 120 KM), 2.0 Twin Spark (150 KM). Słabszą wersję 1.6 różnił – w stosunku do pozostałych silników – brak zmiennych faz rozrządu. Wiosną 2001 roku, wraz z 5-drzwiowym nadwoziem wprowadzono do sprzedaży silnik 1.9 JTD o mocy 115 KM. Silniki diesla przechodziły w okresie produkcji kilka modyfikacji, w sumie dostępnych było 5 wersji silnikowych. Wszystkie o pojemności 1.9. Pierwsza, 115-konna była produkowana do 2005 roku, kiedy to zastąpiono ją jednostką 120-konną. Pojawił się także mocniejszy silnik JTD, 140-konny, sprzedawany w latach 2002 – 2005. W 2005 roku został zastąpiony wzmocnioną jednostką 150-konną. W 2003 roku na rynek wypuszczono najsłabszego diesla o mocy 100 KM i produkowano go do 2005 roku. Klienci mieli do wyboru dwie przekładnie: manualną lub mechaniczną z automatycznym sprzęgłem (Selespeed).

6W 2002 roku wypuszczono na rynek usportowioną wersję 147 o symbolu GTA. Cechował ją agresywniejszy wygląd, zmodyfikowane zawieszenie, układ jezdny, hamulcowy oraz legendarne V6 Alfy o pojemności 3.2 litra i legitymujące się mocą 250 KM. Z pewnością konstruktorzy osiągnęli by dużo więcej, prowadząc Alfę z silnikiem GTA ma się wrażenie, że w silniku celowo zostawiono rezerwy mocy by 147 z napędem na przednią oś, była łatwiejsza w prowadzeniu. Samochód do setki przyśpieszał w 6,3 sekundy, a prędkość maksymalna wynosiła 246 km/h. Ciekawą rzeczą w tej wersji był niezwykle bezpośredni układ kierowniczy, pełen obrót kierownicy wynosił zaledwie 1,75 okrążenia.

Następnie Alfa Romeo przy współpracy z Auto Deltą rozwierciła silnik GTA do 3.2 litra. Jego moc wzrosła do 320 KM, a samochód wyposażono w dyferencjał różnicowy przednich kół. Prędkość maksymalna wynosiła 282 km/h, a pierwsza setka pojawiała się na zegarach już po 5 sekundach. Ta wersja zasłynęła dzięki testowi przeprowadzonemu przez Jeremy’ego Clarksona w programie Top Gear i przejeździe na czas okrążenia na torze BBC. W The Daily Telegraph Clarkson określił samochód mianem psychopaty, a prowadzenie jako przerażające. Autodelta 147 GTA jest odróżniana poprzez białe felgi i logo Autodelta z przodu samochodu. W późniejszych latach Autodelta dokonała jeszcze dwóch innych modyfikacji tej Alfy – w jednej z nich z silnika 3,7 osiągnięto 400 koni mechanicznych, a samochód przyśpieszał do 100 km/h w 4,8 sekundy, prędkość maksymalna wynosiła natomiast 288 km/h.

4W 2004 147 przeszła facelifting, zmodernizowany przód wyglądał mniej groźnie i lekko przypominał 159 i Brerę. Zrezygnowano także z wysokich tub, okrywających zegary, by uniknąć opinii, że w droższym coupe – Alfie GT – otrzymujemy to samo wnętrze co w małym hatchbacku. Drobnym poprawkom uległy również: chwalone zawieszenie oraz układ jezdny. W tym samym roku podczas Auto Africa Expo 2004 zaprezentowano nową wersję oznaczoną symbolem TI (Turismo Internazionale). Potocznie nazywano ją “Sportpack”, występowała we wszystkich dostępnych wersjach silnikowych. Egzemplarze TI cechowały: 17-calowe, szprychowe felgi z logiem TI, sportowe klocki hamulcowe, motyw TI we wnętrzu (m.in nakładki na pedały z napisem TI), sportowo zestrojone zawieszenie, kubełkowe fotele, skórzana kierownica ze sterowaniem radiem, skórzany lewarek skrzyni biegów. Była to wersja adresowana do młodych kierowców, ceniących sobie ponadto walory sportowe samochodu.

1W 2006 wypuszczono wersje 147 1.9 JTD Q2 z samoblokującym mechanizmem różnicowym kół przednich. Pomaga to uchronić diesla z ciężkim przodem od podsterowności. Gdy podczas wchodzenia w zakręt zewnętrzne koło traci przyczepność, a w rezultacie samochód zamiast skręcać jedzie prosto – system Q2 zmniejsza moc przenoszoną na to koło, by utrzymać prawidłowy tor jazdy. Rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w trudnych warunkach – deszcz, śnieg, lód.

Samochody Alfa Romeo szybko traciły na wartości, ponieważ mają opinię aut awaryjnych i niedbale wykończonych. Mimo to, względem poprzedników w Alfie 147 widać znaczną poprawę jakości wykończenia i usterkowości. Jeśli występują usterki – to raczej drobne problemy z elektryką – dalej częste – niż poważne awarie silnika. Po pojawieniu tego modelu część użytkowników przekonało się do Alfy, a marka powoli odbudowuje swój wizerunek…

Opracowanie: Tuti

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *