2007-2008 Alfa Romeo 8C Competizione

Alfa Romeo 8C CompetizioneAlfa Romeo 8C Competizione to wóz, o którego istnieniu było już wiadomo w 2003 roku na wystawie we Frankfurcie – samochód miał mechanikę Ferrari i Maserati, a nadwozie zaprojektowano w Alfa-Centro Stile. Design nawiązywał do historycznych wozów – przód najbardziej do Alfy Romeo TZ1, a linia boczna do Tipo 33 Stradale, do tego nazwa 8C – nawiązująca do wozów Alfy Romeo sprzed wojny. Finalny produkt z silnikiem Ferrari został zaprezentowany w Paryżu w roku 2006. Stylista podpisał się zresztą na błotnikach pod wlotami powietrza.

Silnik Alfa Romeo 8C CompetizioneSilnik jak już napisałem pochodzi z Ferrari, a dokładniej z modelu F430 – jednak z pojemności 4308 ccm ludzie z Alfy rozwiercili go do 4691ccm, blok silnika pozostał bez zmian – jest to ośmio cylindrowy widlasty silnik, z dwoma wałkami rozrządu na głowicę (DOHC) i czteroma zaworami na cylinder. Całość wykonana jest z aluminium, rozrząd napędzany jest łańcuchem, rozwarcie cylindrów wynosi 90 stopni. Moc to 450 KM przy 7000 obr/min, maksymalny moment obrotowy wynosi 470 Nm przy 4750 obr/min. W silniku zastosowano zmienne fazy rozrzadu (takie jak w nowej V6 i Twin Sparkach) 80% momentu obrotowego jest dostępne od 2000 obr/min. Układ wydechowy to zupełnie inna bajka – z tyłu widać 4 rury, jednak w trybie Auto – silnik używa tylko dwóch z nich, w trybie Sport – używa wszystkich 4 (tryb Układ napędowy Alfa Romeo 8C CompetizioneAuto/Sport – nawiązanie do Alfy Romeo 164).

Klasyczne Alfy Romeo sprzed lat 70-tych posiadały silnik z przodu ze skrzynią i napęd na oś tylną (chociażby TZ), ta Alfa jednak napędowo nawiązuje do aut z lat 72-92 (Alfetta, GTV6, 75). Tak, Alfiści – pod karoserie Alfy Romeo wrócił układ transaxle i zapewne każdy z nas by sobie życzył, aby tam juz został na stałe w każdej nawet najbardziej popularnej Alfie. Dzięki transaxle i ułożeniu silnika bliżej kabiny rozkład mas (przód:tył) to 49:51.

Skrzynia biegów znajdująca się z tyłu ma 6 przełożeń, jest ona sterowana elektronicznie, dla hardcorowców nie przygotowano niestety tradycyjnej ręcznej skrzyni. Tę steruje się łopatkami pod kierownicą – jednak można korygować jej charakter przez ustawianie opcji (Manual-Normal, Manual-Sport Alfa Romeo 8C Competizione– gdzie kierowca sam wybiera przełożenie – Automatic-Normal i Automatic-Sport – gdzie komputer zmienia przełożenia bez ingerencji kierowcy, po za tym jest też tryb Ice). W trybie Normal przełożenie biegu trwa 0,4 sekundy, a Sport – 0,2sek. Po za tym Alfa Romeo 8C ma samoblokujący mechanizm różnicowy.

Alfa Romeo 8C CompetizioneZawieszenie to system wielowahaczowy wykonany z kutego aluminium – z przodu i z tyłu. System hamulcowy to dziurowane, wentylowane tarcze hamulcowe z aluminiowymi zaciskami. Ogumienie to 20 calowe opony 245/35 z przodu i 285/35 z tyłu – nałożone na felgi ze stopów lekkich. 8C wyposażono też w elektronikę, która ma za zadanie pomóc mu w jeździe – wyposażenie obejmuje VDC – systemy stabilnosci i kontroli trakcji.

Konstrukcja pojazdu jest sztywna i lekka – szkielet wozu jest wykonany ze stali – aby uzyskać jak najlepszą sztywność skrętną w każdej sytuacji. To co widać – czyli karoseria wykonana jest z włókna węglowego, z tego samego materiału wykonano poszycie drzwi, deskę rozdzielczą, kokpit i fotele, gdzieniegdzie zastosowano też aluminium i skórę – oczywiście wszystko to prawdziwe materiały, a nie jego imitacje. 3Masa własna to 1585kg – z tym, że środek ciężkości umieszczony jest nisko – co oznacza, że samochód ten jest ciężko wyprowadzić z równowagi.

Alfa Romeo 8C powstanie w 500 egzemplarzach – zainteresowanych było koło 1000 – co oznacza, że połowę odprawiono z kwitkiem. Każda 8C będzie miała tabliczkę z indywidualnym numerem i nazwiskiem właściciela. Gratis producent dodaje czerwone, sygnowane logiem producenta nesesery umieszczone za fotelami w kabinie i w bagażniku. 8C Competizione ma powstawać jedynie w kolorze czerwonym (czyżby nawiązanie do RZ/SZ Zagato?)

{tab=Dane ogólne}

Lata produkcji: 2007-2008

Fabryka: Bologna, Włochy

Projektant: Alfa Centro Stile

Poprzedniczka:

Następczyni: Alfa Romeo 8C GTA

Spokrewnione: Ferrari F430, Maserati GranSport

Konkurencja: Porsche 911

{tab=Dane techniczne}

Baza danych technicznych

Silnik wzdłużnie z przodu, skrzynia przy dyferencjale- transaxle

Pojemnośc skokowa: 4691 ccm

Cylindry: V8 deg 90

Moc max: 450KM przy 7000 obr/min

Moment: 470 Nm przy 4750 obr/min

V max: 295 km/h

0-100km/h: 4,2 s

Masa własna: 1585 kg

Skrzynia biegów:

Półautomatyczna, 6 biegowa, zmiana biegów przez łopatki

Dostępne kolory:

Rosso Alfa
Rosso 8C(jaśniejszy od Rosso Alfa)
Nero
Giallo

{tab=Zobacz także}
Autotesty.net.pl: Alfa Romeo 8C Competizione
Francuski test Alfa Romeo 8C Competizione

{tab=Autorzy}

Opracowanie: fiergloo

Zdjęcia: Alfa Romeo Press{/tabs}

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *